>
LETERSISHQIP
Fatmir Çitaku

Komandant

Komandant eu or ku je
Ne mendonim qe je me ne
Se qe ndothi eu tu ul gishti
T kan dal emra e llojlloj bishti

T paten dit or t madh n ket dhe
Eu qfar ndodhi ore ku je
T trathetuan e t mashtruan
Neper burxhe eu edhe t xhuan

Komandant eu si u ba
Katandise fare qdo xha
Iken vite erdhen ndryshime
Vall ku mbeti kosova ime

komandant tash qysh met pa
Sa mas shpine na u kan vra
Ku esht besa ku mbet betimi
Qfar t ndodhi ku mbet kushtrimi

Komandant eu qeveritar

Po qysh hine n ket pazar
Kur e dite krejt trathetin
Qysh po na i vret sod femin

Komandant s t'thom dot vlla
Bashk jemi kan krejt i kem pa
Qysh e fale xhakun e vllazerve
Sod u bane bashk me shkja

Komandandant eu ku je
Qysh t trathetuan humbe memedhe
Je ba bashk me keto flliqesira
Si mendon me t dal e mira...

Komandant besa ma s'ka
Vrave neve e tuajin vlla
Sod je fut n loj pa kthim
Shkatrrove Popullin e Vendin tim