>
LETERSISHQIP

Shembja E Nje Nate Dashurie

Ktheva koken, mbajta hapat:
binin tjegullat, binin traret,
binte qielli i nje nate dashurie.
atje mbi papafingo, prane yjeve e pata puthur,
shemben yjet tani, behen pluhur.
dritare s'ka, ka sy te zgavert,
s'ka mure me plasaritje te etshme,
skelete fjalesh ne gjysmerresire,
skelete enderrash, premtimesh te neserme.
ngrihet tymi si nje mjegull e bardhe,
nje grusht eshtrash te nje nate germadhe.
ne cep te rrenimit
dy burra po pine qete-qete cigare.
ej, ju atje! nuk degjoni si ulerijne brenda meje xhindet,
edhe pak e llava do te dale jashte meje si tek vullkanet.
mos u kthe ne kujtim, i thashe
mos u kthe ne harrim, me tha;
botes i falem nje nate dashurie
dhe kjo s'eshte pak.
nje nate. dhe çfare nate!
dora mbi sup,
hena mbi mal,
qielli i kalter i botes mbi krye...
mbajeni, mbajeni!
ajo po bie...po bie...
dhe ishte nje nate e paemer,
siç ishin te paemert yjet.
kini meshire, mos e shembni ate nate!
eshte renkimi im apo klithma e saj?
kini meshire, kini meshire!
ajo ishte nje nate dashurie
qe kurre s'duhej te kish gdhire.
kini meshire,
ne mos po atje nen gure,
nen peshen e nates se shembur do te shembem,
i vrare jo nga urrejtja, po nga dashuria,
qe, perjetesisht quhet dhembje...