>
LETERSISHQIP
Simona Shalcanj

Loti I Femres!

Kur Zoti e krijoi femren ishte ne diten e gjashte te kryerjes se punes se tij te mrekullueshme. Shfaqet nje engjell dhe i thote : “Si keshtu, po harxhon kaq shume kohe me kete?” Dhe Zoti i pergjigjet, A e ke pare projektin tim per te? Duhet te jete krejtesisht e levizshme, prej mishi e kockash dhe do te kete me shume se 200 pjese te levizshme te gjitha te zevendesueshme dhe te jene te mundshme te funksionojne perpara cdo veshtiresie...Do te kete nje puthje qe mund te sheroje nje gju te plagosur dhe nje zemer te copetuar dhe do te beje gjithcka vetem me dy duar...Dhe engjelli mrekullohet nga ajo qe sheh...Vetem me dy duar... E pamundur! Dhe ky eshte vetem modeli baze? Eshte shume pune vetem per nje dite...Prit deri neser per ta perfunduar...Jo ne asnje menyre protestoi Zoti. Jam shume afer mbarimit te krijimit te kesaj krijese ku po vendos gjithe zemren time...Ajo do te kurohet vetem kur eshte e semure dhe mund te punoje 18 ore ne dite...Engjelli afrohet me teper dhe e prek femren...Por e ke bere kaq delikate, Zot” “Eshte delikate ", pergjigjet Zoti, por e kam bere edhe te fuqishme...Nuk e ke idene se cfare eshte ne gjendje ajo te duroje apo te mbaje...A do te jete ne gjendje te mendoje? pyet engjelli...Zoti pergjigjet Jo vetem qe do te jete ne gjendje te mendoje por edhe te gjykoje dhe te arsyetoje...Engjelli atehere ndjeu dicka ne dore teksa prekte mollezat e faqes se femres me doren e tij...Zot perse ky model qe ke bere paska nje humbje...Te pata thene qe shume gjera te saj do te jene te cuditshme...Nuk eshte asnje humbje, eshte nje lot e korrigjoi Zoti...Perse sherben loti? pyeti engjelli...Dhe Zoti tha "Lotet " jane menyra e saj e te shprehurit te gezimit, te shpirtit, te urrejtjes, dashurise, vetmise, vuajtjes, durrimit, lendimit, dhe krenarise te saj...Keto i bene shume pershtypje engjellit...Je nje gjeni, Zot ke menduar per te gjitha thot engjelli...Femra eshte me te vertete e mrekullueshme...Ashtu eshte thot Zoti! Femrat kane energji qe i mrekullojne meshkujt...Perballen me veshtiresite, mbajne pesha te renda por kane lumturi, dashuri dhe gezim...Qeshin kur duhet te bertasin, kendojne kur duhet te qajne, qajne kur jane te lumtura dhe buzeqeshin kur jane nervoze...Luftojne per ate ne te cilen besojne...Ngrejne krye ndaj padrejtesive...Nuk pranojne nje “jo” per pergjigjie kur besojne se ka nje zgjidhje me te mire...Behen cope qe te mbajne ne kembe familjen. Dashurojne pa kushte...Qajne kur femijet e tyre kane sukses dhe urojne per fat miqte e tyre...Jane te lumtura kur degjojne te flitet per nje martese...Zemra e tyre copetohet kur i vdes nje mik(e) Vuajne per humbjen e nje njeriu te dashur...Pa asnje dyshim jane te forta edhe atehere kur mendojne se nuk kane me energji...E dine qe nje puthje apo nje perqafim mund te ndihmoje e te sheroje nje zemer te copetuar...Nuk ka dyshim qe femra ka nje te mete...AJO PER DIKE QE DON VERTETE HARRON SE SA VLEN!!! Prandaj kurr mos u lumturoni me Lotet e nje femre qe vertet di te doj se Zoti i numron ter ato pika te vogla Loti!