>
LETERSISHQIP

Pse

Pse zemra jote kishte kaq rrahje te forta
Pse buzet, e tua me puthnin me plot dashuri,
Pse nuk me thua “jam i joti
pse prekjet e tua me dhane lumturi.

Zemren e ke prej floriri
Shpirtin e ke te embel
Pse sa here te puthja ty,
Mendoja qe isha ne enderr

Pse zemra ime kerkon tenden,
Pse zemra ime te kerkon ty
Je shume i pafajshme,
Per mua jei vetmi dashuri.

Gjate gjithe kohes kerkoja,
Ngrohtesine shpirterore,
Dashuria e pare me copetoi zemren
Ajo me la si pas dore!

Te kerkoj te mos me vrash,
Dhe te mos me besh te vuaj.
Mos me thyej zemren e shkrete
Se per mua do jesh i huaj!

Zemren e ke delikate.
Ashtu e ke dhe dashurine
Dhe Kurre nuk do te ta thyej,
Dhe premtoj qe nuk ta dhuroj vetmine!