>
LETERSISHQIP
Gentian Ademaj

Kercimi Dashurise

Me veshtro, te veshtoj
me jep doren te kercejme
me puth ngadale, te dashuroj
te vallezojme kengen tone

nen keto ritme romantike
ku yjet xixellojne, hena ndricon
si disa rrjejshta, poetike
une te dua, ti me dashuron

nje trendafil mban ne duar
ta kam dhuruar, me gjithe zemer e shpirt
se mes nesh askush s'kerceu
per ty jam dikushi, per mua je drit

dhe gjithe naten do vallezojme
do te vjedh puthjen e pare
sa te jete jeta do te dashurojme
tango-ja ime, dashuri e zjarrte.