>
LETERSISHQIP
Simona Shalcanj

Ti Nuk Ke Zemer

Ti nuk kishe zemer
edhe pse ishe femer
mendove veqc avanturat
ne mes nesh i shkatrrove urat!

ti nuk e meriton
qe une per ty te shkruaj
e lere te qaj me lot
e me zemer te vua

ti nuk kishe zemer
luftove vetem per emer
per aq dhe pasuri
humbe kete dashuri !

pranoje se ke gabuar
se ne zemer me ke vra
solle deri ne perfundim
dhe rruget tani na jane nda

nese e kupton lotin
qe une ne sy e kam
kupto se shum po vuaj
qe tash me ty me sjam

por une jam pajtuar
me jeten reale
edhe pse kam nje dhimbje
kuptova se ishe fatale

shiko zemren time
ajo po qan e vajton
vuajtjet e saj te medha
ska mjek qe i sheron

ti nuk kishe zemer
ishe e pashpirt
shum isha me ty
e kete se kam dite

do te vdes per ty
dhe loti do te me mbes ne sy
te gjith do ta kuptojne
se zemren ti ma ke thy

mos u pendo per gabimet
nese ka ardh nje vonese
se asgje me nuk ndryshon
tash ka humbur qdo shprese

fatin qe une mendova
tjetrit iu kishte shkruar
dhe une u desht te harroj
se dikur te kam dashuruar

edhe pse me dhimbje ne zemer
e kuptova kete te vertete
vendosa qe pa ty se pa ty
une ta vazhdoj kete jete

me vjen shum keq nga jeta
qe keshtu me mundoi
me vjen shum keq per ty
kur mendoj se dikush te mashtroi

por sillem ka te sillem
me duhet ta pranoj
se ti nuk kishe zemer
dhe askush ste mashtroj

u mundova te te bind
qe te kthehesh perseri
por ti kurr me nuk u ktheve
dhe humbe kete dashuri

mbaje tash te vetmin kujtim
unazen qe une ta dhash
kujto sa te deshti shpirti im
kujtoj dhe fjalet qe ti thash

kjo jete nuk eshte reale
dhe ska fare te verteta
me lot dhe me vuajtje
mua po me shkon jeta

po te kishe zemer
dhe ndenja per dashuri
do ta kuptoje se loti im
po pikon vetem per ty

do te ishe e lumtur ne bote
sdo te shihnim kurr ne lot
do te ishim te bashkuar
dhe dy persona te dashuruar