>
LETERSISHQIP

Merzitja

Mos ma lini deren hapur
por t'ma mbyllni, pa rapllim
dua te jem vetem ne dhome
fill e vetme, me vetmine

Dua te pushoj nga zerat
qe me buqojne veshet
nga te thenat qe dot s'i thone
se po t'i thone, trupi te renqethet.

Dhe nga dritarja mos me shikoni
nuk jam e qmendur, me besoni
dua ti blej pak liri vetes
te shtrihem, te pushoj, nga veset e jetes.

Te lehurat e qenve me prishin terezine
me thyejn heshtjen e dhomes, me ndjellin neveri
para syve me dalin femijet lozonjar
duke ik nga qen't, me vrap e me te qare.

Me lini te qete, vetem ne dhomen time
mund t'mi shihni hallet edhe permes vrimes
me lini te qete, ju lutem vec kete nate
me lini, mos me thirrni, as edhe per darke.