>
LETERSISHQIP
Aferdita Salihu

Te Dua

Je me e bukura,
bukurine ta ka zili dhe dielli,
me syte e tu te buzeqeshur,
ndricon rreth e perqark si ylberi.

Do te te dua pergjithmone,
se per ty e ngris diten,
nata me gjen vetem ne dhome,
m'cfaqesh para syve, si zane nga qielli duke zbritur.

Do te te pres, pas shiut e pas bores,
te lagem, te ngrihem, nuk e kam bezdi,
dua flokun tend, te e mbaj ne duar,
te luaj me to, sikur nje femije.

Pa ty do jem i humbur,
e gjithe bota do ndryshoje,
por eja te lutem, te jemi te lumtur,
une e ti, deri sa te rrojme.

DËRGOI: