>
LETERSISHQIP
Gentian Ademaj

Per Ate

Natë të erret ti me the
sdua te te shoh mbi kete dhe
edhe nese te kam dashur shum
skam qene vetvetja por ne gjum

kam qene ne gjume dhe ne enderr
mund te me quash kripe, kripe te embel
nese ste kam dashuruar aq sa e mendon
seshte faji im qe sme kupton

isha dashuria, gjithcka per ty
isha kenge, isha melodi
lumi qe rrjedh, deti i kalter
isha ndjenja, zjarr e vater

por ti asnjehere sme kuptove
edhe pse ste kam treguar une
nese aq shume me dashurove
te kuptoje brengen qe me linte pa gjum

e ku ta kuptoja brengen e shkrete
sme kushtoi shume, vetem nje jete
sketerre qofte, a ku ta di une
jetofsh e lumtur e lumtur shume

poezia fundit sot per ty
qofte ankth a dashuri
qofte fjal, apo tregim
ishe dashuria do mbetesh vegim

mbase mbes njeri i humbur
ska pse te interesoje shum
kalofsh jete, jete te lumtur
ska dite, ska nate nuk ka as gjum

DËRGOI: