>
LETERSISHQIP
Albi Lushi

E Fundit Here

Po ben kohe qe nga hera jone e fundit
Mua me duken mijevjecare
Kur duart mbeshtesje ne cep te gjurit,
Dhe syte denesnin si shpend i vrare.

As ti, as une s’do mund ta dinim
Cfare fsheh kjo bote ne thellesi,
ku dinim ne s’e c’kohe do vinin,
nuk dija une, s’dije as ti.

Dhe folem ndare, si dy te huaj
Si dy te huaj te afert fort,
Ti ve nje emer s’do di ta quaj…
Ta quaj feste? Ta quaj mort?!

Ne kulm te jetes pashe se si vdisja
Tek varej shpirti ne litare,
doja vec floket, pastaj te ikja...
do vija prap vec per te te pare.

Ku dinim ne se cdo te thonte
Te shkulej zemra nga trupi i rende,
pashe nje shpirt qe pervelonte,
nga malli im ne mallin tend.