>
LETERSISHQIP

Une Do Ta Ruaj Gjuhen Time

Sa bukur ylli naten ndricon
Ashtu dhe gjuha ime bukur tingellon.
Ne oret e vona jam duke menduar
Per gjuhen tme jam duke shkruar
Sa mir eshte kur degjon nje fjal te hjuhes tende
Zemra te pasurohet, ftyra te buzeqesh
Me mir te ishe i varfer dhe ta flasesh gjuhen tuaj
Se sa i pasur pa gjuhe e pakultura
Ne vend te huaj jetojm
Por gjuhen shqipe kur zdo ta harrojm
Ta ruajm gjuhen ton
Dhe me fjal te pasterta ta pasurojm
Gjuha jon eshte lavdi
Fjalet e saj jan te embla dhe plot mrekulli