>
LETERSISHQIP

Vizite Vellezerve Shqiptar

Nje dite te bukur me kesmet
thashe ti bej shqiptarise zijaret
e mendoja, ku te shkoj s;pari
hajt thashe sefte po i bie nga Gostivari.

Thashe pak ore te bisedojme
te kalumen ta kujtojme
muhabetin s'muj e perfundova
i thirra tok te shkojme nga Tetova.

Tetovar e gostivarli
s'di c'ju them per burrni
ishin te flakt per vatan
thane, na jem 1, jem 1 komb tan.

Prej Tetove ne Shkup shkova
e do shoke te vjeter i takova
shquhen per t'mire e trimeri
e besa betohen n'flamur kuq e zi.

Si t'mos permend Kumanove e Likove
qe trimat e tyre dhane jeten per Kosove
njejt si Presheva Bujanovci e Medvegja
qe te molla kuqe na ndan megja.

U nisa per Shqipni more vella
po ish e madhe e s'disha ka me ja mba
me shku s'pari n'Shkoder apo ne Tirane
thashe jo, po shkoj ne Durres, se atje kam vellane.

Thashe:O Zot i madh, u qudithsa vetmeveti
hiq kurre su lodhsha, shetita mal dhe deti
bera shoqeri edhe me ulqinak
edhe muhabeti na shkojke per merak.

Te fala nga une keni
ato vende qe s'ju vizitova
me kesmet here tjeter
mos mendoni se ju harrova.