>
LETERSISHQIP
Gentian Ademaj

Metafora Dashurise

Zemra zemres i tha zemer
shpirti shpirtit i tha shpirt
une ty te vura emer
te kam jete ty o drit

dashuria dashurin, e thirri dashuri
zjarri ndjenjat me zjarr i ndezi
lumturia si per cudi
lumturi e tille mbeti

mori pjese aty gezimi
harmonia nuk mungoi
gjeti prehje dhe enderrimi
sepse ty te dashuroj

erdhi shpresa ashtu pa ftuar
jetoj tek ti, e ti ne mua
qe ta dish o jeta ime
mbi cdo gje une ty te dua